Cep Telefonu SMS Mesajlarını Takip Etmek Neden Gereklidir

Yeni bir tür cinsel saldırgan profili ortaya çıkıyor: teknik bilgiye sahip ve 12 ile 15 yaş arasındaki savunmasız çocukları hedef alan biri.

Örnek olarak Ayşe’nin hikayesini ele alalım.

Orta yaşlı bir cinsel saldırganla karşılaşan 12 yaşında bir kız çocuğu. Onu karanlık bir arka sokakta bulmadı ya da şeker ve oyuncaklarla kandırmadı- kendi evinde fiziksel olarak güvendeydi. Üzücü gerçek, onunla bir sohbet odasında iletişim kurmuş olduğuydu.

cocuga-cinsel-istismar-davasinda-6-uzman-7132083_x_8366_o

Ayşe, ailesinde bir vefat yaşandıktan sonra internette sohbet etmeye başlamıştı ve kısa zamanda 16 yaşında olduğuna inandığı bir erkek çocukla yakın bir arkadaşlık kurmuştu. Sık sık yaptıkları gündelik sohbetten sonra onun tedarik ettiği bir Polaroid kamerayı kullanarak kendisinin fotoğraflarını göndermeyi kabul etmişti. Fotoğrafları isteyerek ona gönderdi.

Annesi en sonunda ikisi arasında gerçekleşen, görüntülerden bahseden bir mektup buldu. Öfkeyle bu ilişkiye son verdi ama polise gitmedi. Bir yıl sonra Ayşe ve annesi bu “arkadaşın” bir düzine diğer çocukla mektuplaşmış olduğunu öğrendi.

Önce Güvenlik

Ayşe’nin hikayesi size yabancı gelmiş olabilir, ama geçen sene otoriteler tarafından yaklaşık olarak 4,500 benzer vaka bildirildi. Bu vakalar sapıkların ergenlik dönemindeki kurbanları avlamak için sohbet odalarını kullanmalarıyla ilgiliydi. Maalesef çocuk koruma grupları bu sayının polise haber vermeyen kişilerin varlığından dolayı gerçekte çok daha fazla oldğuna inanıyor.

10 ile 17 yaş arasındaki internet kullanıcıları üzerine yapılan yeni bir araştırma röportaj yapılan beş kişiden birinin istenmeyen online cinsel tacize maruz kaldığını ortaya çıkardı. Tacizler “müstehcen yorumlardan yabancıların seks için gerçek hayatta onlarla buluşmayı istemesine kadar” çok geniş bir alana yayılabiliyor.

Bu güvenilmez dünyada, pek çok ebeveyn çocuklarının güvenliğini izleyebilmek için onların cep telefonlarını takip etmeyi seçiyor. Online sapıklar gerçek bir tehdit, ama internette gizlenmiş ya da bir cep telefonunun arkasında daha bile fazla tehlike var.

İşte çocuğunuzun cep telefonu metin mesajlarını takip etmeye başlamanız için birkaç sebep:

 • Genç yaştaki kişilerin %52’si siber zorbalığa maruz kaldığını bildiriyor
 • Gençlerin %25’i cep telefonları ya da internet üzerinden tekrarlanan zorbalık yaşadıklarını bildiriyor
 • Siber zorbalık saldırılarının çoğunluğu cep telefonları üzerinden gerçekleşiyor
 • Siber zorbalık kurbanları büyük olasılıkla düşük özsaygı yüzünden acı çekiyor ve sonuç olarak intiharı düşünüyor
 • Bazı ülkelerde, çocuklarının zorba davranışları için ebeveynleri sorumlu tutan intikal yasaları bulunmakta
 • Gençlerin yaklaşık %40’ı cinsel içerikli mesajlaşmaya dahil oluyor ve başkalarına müstehcen fotoğraflar ve mesajlar gönderiyor
 • Erkek arkadaşına cinsel içerikli mesaj gönderen bir çocuk, reşit olmama durumlarından bağımsız olarak, çocuk pornografisi bulundurmaktan dolayı dava edilebilir
 • Birden fazla gençle yolculuk yapan genç sürücülerin kaza yapma olasılığı sarhoş bir sürücüden iki kat daha fazladır
 • 16 yaşındakiler, daha büyük gençler de dahil olmak üzere, bütün diğer yaş gruplarından daha fazla kaza yaparlar
 • Türkiye’de her dakika 76 cep telefonu kayboluyor ya da çalınıyor

Cep Telefonu Metin Mesajlarını Takip Etme

Cep telefonu mesajlarını takip etmek önceden önlem almanızı sağlayabilir ve çocuğunuzun hayatında boy gösteren zorlukları engellemenize imkan tanır.

mSpy Review

Çocukların yetişkinliğe geçtiği gençlik yılları genellikle karşılaştıkları pek çok tehlikeyle doludur. Kazalar, yanlış kararlar ve siber zorbalığın her biri gençlerin içerisine sürüklendiği tehlikelerdendir. Sonunda ebeveynler çocuklarının internette kendi başlarına nasıl idare ettiğini net bir şekilde görebiliyorlar. Onların kimlerle iletişim kurduğunu ve yüzleştikleri sıkıntıların ne olduğunu bilebiliyorlar.

Çocuğunuzun telefonuna basitçe bir program yüklemek size onların mesajlarına, online gönderilerine ve fiziksel konumlarına ulaşma imkanı sağlayacak.sms mesajlarını takip etmek cep telefonu

“Bunun ne kadar rahatlatıcı olduğunu anlatamam. Bir anne olarak bebeğimi serbest bırakmak benim için zor. Bu beni daha iyi hissettiriyor. Orada olmam gerekmiyor, ama güvende olduğunu biliyorum,” diyor İstanbul’da yaşayan bir anne olan ve 12 yaşındaki oğlunun telefonunu takip eden Ezgi Hanım.

Cep Telefonlarını İzlemek için Ebeveyenlere 8 Öneri

 • Ebeveyn haklarınızı bilin. 18 yaşın altındalarsa ve faturalarını siz ödüyorsanız çocuklarınızın cep telefonlarını yasal olarak takip edebilirsiniz.
 • Çocuklarınızı aktivitelerini takip ettiğiniz konusunda bilgilendirin. Dürüst ve içten olun. Onları gözetlemediğinizi, sadece güvende tuttuğunuzu bilmelerini sağlayın.
 • Gençleri siber zorbalık olaylarını bir yetişkine bildirmeleri için cesaretlendirin.
 • Zorbalık kurbanlarına, kendilerine yapılan bu saldırıda onların suçu olmadığı konusunda güven verin.
 • Otoritelerin müdahalesi sırasında ihtiyacınız olması durumunda kullanmak için anıtları belgeleyin ve siber zorbalık mesajlarını kaydedin.
 • Siber zorbalık kurbanları ilk olarak cep telefonu numaralarını ve/veya e-posta adreslerini değiştirmeli.
 • Çocuklarınızı büyük anne ve babasıyla paylaşmayacağı bilgileri ve fotoğrafları kısa mesajlar ya da anında mesajlaşmayla göndermemeleri için teşvik edin. Böylece esprili ama açık saçık ya da kaba fotoğrafları göndermeden önce bir kez daha düşünürler.
 • Çocuğunuzun mesajlarına, online aktivitelerine ve konumlarına kolayca ulaşmanızı sağlayan güvenilir takip uygulamalarından birini kullanın.

mSpy Satın Alın

Sorumluluk Sahibi Ebeveynlere Birer Mesaj

Ayşe ve diğer kurbanlar, eğer ebeveynleri cep telefonu ve internet kullanımlarını takip etseydi birçok sıkıntı ve dertten kurtulabilirdi. Şükür ki Ayşe’nin olayındaki sapık sonunda yakalandı ve mahkum edildi.

Çoğu çocuk sosyal medyayı ve akıllı telefonlarını uygun bir şekilde kullanıyor. Yine de hepsi ufak bir hataya bakıyor ve böyle bir şey olduğunda ömür boyu sürecek bir darbe alabilir. Gençlerin internet aktivitelerine kol kanat germek zor olabilir, ama çocukları bugünün teknoloji odaklı toplumunda onları güvende tutmak için buna ihtiyacınız var.

Bir cevap yazın