Çocukları Çevrim İçi Daha Emniyetli ve Güvenli Tutmak İçin Daha Fazla Yollar

 • Ev bilgisayarınızı merkezi ve açık bir konumda tutun: Eğer bilgisayarınız açıkta ise, çocuklarınız çevrim içi iken onları fiziksel olarak takip edebilirsiniz.

 • İnsanların internete bağlandıkları bütün yöntemlerden haberdar olun: Genç insanların, bir ev bilgisayarı dışında internete bağlanmak için pek çok seçenekleri vardır. Telefonlar, tabletler, oyun sistemleri, hatta televizyonlar bağlı hale gelmektedir. Çocuklarınızın kullandığı bütün yöntemlerden ve cihazlardan ( arkadaşlarının evinde yaptıklarını kapsayan) haberdar olun ve onları güvenli ve sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını bildiklerinden emin olun.
 • Diğer ebeveynlerle konuşun: Çocuklarınızın interneti kullanmalarına izin vermek için ne zaman ve nasıl karar vereceğiniz, bireysel çocuk yetiştirme kararıdır. Diğer ebeveynlerin ne düşündüklerini ve çocuklarının ne yapmalarına izin verdiklerini bilmek önemlidir ve çocuğunuzun çevrim içi ne yapacaklarıyla ilgili kararlar vermek için yararlı olabilir.
 • Kuralları bilin: Bütün çevrim içi hizmetler çocuklar için değildir. Hatta en popüler sosyal ağ servislerinin ve diğer sitelerin bazıları sadece 13 yaş ve üzeri insanlar tarafından kullanılması niyetiyle yapılır. Özellikle daha küçük çocuklar için tasarlanmış yaşa uygun, daha güvenli ve daha emniyetli çevre sağlayan muhteşem siteler vardır.
 • Güncel kalın. Çevrim içi güvende kalmak için yeni yöntemlere ayak uydurun: Çevrim içi dünya daima değişiyor. Büyük özellikler ile yeni hizmetler devamlı olarak ortaya çıkar. Onlarla ilgili ve genç insanların onları nasıl kullandığını bilmek, çocuklarınızın yaşadığı dijital hayatı aynı zamanda çocuklarınız için olabileceğiniz herhangi bir endişeyi, daha iyi anlamanıza yardım eder.
 • Bilgisayarınızda bireysel hesapları düşünün: Çoğu işletim sistemi, her bir kullanıcı için farklı bir hesap oluşturmanıza izin verir. Bireysel hesaplar, çocuğunuzun yanlışlıkla erişebilme, değişiklik yapabilme, ayarları değiştirebilme ve / veya dosyalarınızı silebilme şansını azaltabilir. Her bir hesap için belirli ayrıcalıklar (yapılabilen ve yapılamaz şeyler) düzenleyebilirsiniz.

Acil Durumlar İçin (yabanci kaynaklar)

 

 • ConnectSafely.org sanal zorbalık, cinsellik içerikli mesajlaşma ve daha fazlası hakkında gençler ve ebeveynleri için temel önerileri vardır.
 • GetGameSmart.com ne oynadıkları, neye göz attıkları ve neyi izledikleri hakkında ailelerin akıllı tercihler yapmalarına yardım etmek için bilgiler ve kaynaklar sağlar.
 • GetNetWise.org çevrim içi tehlikelerden kendilerini nasıl koruyacaklarını öğrenmeleri ve mümkün olduğunca en güvenli çevrim içi tecrübeyi oluşturmaları için ailelere kullanışlı bir kaynaktır.
 • iKeepSafe.org teknolojinin ve internetin güvenli ve sağlıklı kullanımını çocuklara öğretmek için onları güçlendiren araçları ve bilgiyi ailelere, eğitimcilere, politika üreticilerine vermek için araştırır.
 • NetSmartz.org Ulusal Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar Merkezi (NCMEC) ve Amerika Erkek ve Kız Çocuklar Kulübü (BGCA) ’den, internet güvenliğini öğretmek için etkinlikler kullanan kolluk kuvvetleri, eğitimciler, ebeveynler ve 5-17 yaş arası çocuklar için bir güvenlik kaynağıdır.
 • OnGuardOnline.gov çevrim içi emniyetli ve güvenli kalmak üzerine herkesi eğitmek için FTC’nin ana tüketici iletişim sayfasıdır.
 • WebWiseKids.org gerçek hayattaki suç durumları esas alınarak etkileşimli ve zorlayan benzetimleri, eğlenceyi öneren eşsiz bir kuruluştur. Her bir program, sınıflarda ve bilgisayar laboratuvarlarında genç insanlar ile kullanımı için tüm ayrıntılarıyla tasarlanmaktadır ve sınıf planınızla esnek ve kullanımı kolay olduğu garanti edilmektedir.
 • Wired Safety.org tüm yaşlardan internet ve mobil cihaz kullanıcılarına bilgi, eğitim ve yardım sağlar. Çevrim içi dolandırıcılık, sanal takipçilik ve çocuk güvenliğinden korsanlığa ve zararlı kod saldırılarına kadar değişen sanal istismar mağdurlarına yardım eder. Sosyal ağlar ve sanal zorbalık gibi sorunlarla ilgili ebeveynlere de yardım eder.

Bağlı yazımızı okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın