Facebook Clippy’i Sadece Yeniden İcat Etti

Clippy’i hatırlıyor musunuz? Microsoft’un sonu kötü biten, erken bir dijital asistan denemesi?

Facebook kesinlikle hatırlıyor. Ayrıca eğer yakınlarda başlatılan M önerilerini bir emare olarak alırsak, sosyal medya devinin kod ekibi acayip derecede ilgili muhabbeti olan insan görünümüne bürünmüş ataca dönüp bakmışlardır.

Bu M de ne, diye mi soruyorsunuz?

Facebook’un 6 Nisan’daki basın bülteninde “M, Messenger’daki yapay zeka ile güçlendirilmiş yardımcı asistanınız,” diye yazıyor. “M, açık bir sohbette ortaya çıkarak insanların iletişimini ve işleri hallediş şeklini zengileştirmek adına uygun içerik ve işlevlerle ilgili öneriler sunuyor.”

Aslında Facebook tarihin çöp kutusundan sırnaşık yardımcı pop-upları ortaya çıkarmaya ve telefonunuza sokmaya hevesleniyor.

Şirket bir süredir M’yi test ediyor, ama bugünlerde öneriler özelliğini Facebook’un sohbet uygulaması olan Messenger’ın Amerika’daki bütün kullanıcıları için yayına soktu. Muhtemelen cebinizde taşıyabileceğiniz bir Clippy olarak düşünülen M, ne yapıyor olursanız olun bir şekilde yolunuza çıkmayı başaracak kadar eşsiz.

Bir arkadaşınıza sıkıcı bir partiden kaçtığınızı mı söylüyorsunuz? Ah, hayır kaçmıyorsunuz. M bunun yerine bir çıkartma kullanmanız gerektiğini düşünüyor. Eşinizle hoş bir akşam yemeği mi planlıyorsunuz? M, Lyft veya Uber kullanmanız gerektiğinden emin ve ah, hey, işte ekranın tam ortasında güzergah seçenekleri.

Söz konusu Facebook olduğunda M sadece sohbet arayüzünü dolduran başka bir rahatsız edici özellikler değil. Aksine tecrübeli olmayı talep eden “yardımcı bir asistan.”

Basın bülteni “M’i tecrübe etmek için normalde yapacağınız gibi bir arkadaşınız ya da grupla sohbet edin,” diye devam ediyor. “Ve M öğrenir: daha çok kullandığınızda, daha fazla yardım edecek.”

M belki daha çok kullandıkça öğrenebilir ve gelişebilir, ama Jarvis benzeri bir tecrübe bekleyenler henüz nefeslerini tutmasın. Yayınlanan asistan, Facebook’un 2015’te test ettiği erken insan-yapay zeka kırması sistemi kadar sofistike değil.

Facebook mesajlaşma uygulamaları için yapay zekayla oynayan ilk şirket değil. 2016’da yayınlanan Google Allo, çeviri gibi şeylerde cevaplar ve yardım öneren, aynı zamanda Google Home’de bulunabilen dijital yardımcı Google Assistant’ı içerisinde barındırıyordu.

Bu yeni yapay zeka yardımcısından memnun olmayanlar ne yapacak? M’i devre dışı bırakma seçeneği var. Ancak M’nin o belirli görevi yerine getirmek için size nasıl yardım edeceği konusunda oldukça endişeliyiz. Clippy 2.0’ı kapatsanız bile bunun Facebook’tan son duyacağınız şey olacağını beklemeyin.

“Bu M için sadece bir başlangıç…” diyerek şirket kaygı verici şekilde uyarıyor, “her gün daha ok yapay zeka destekli, keyifli ve ilgili tecrübeleri görmeyi bekleyin.”

Ah, mutluluk. Belki M bize bir kapaklı telefonu nasıl alabileceğimiz konusunda yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Türk Kullanıcılar İçin Dünyanın #1 Casus Uygulamasını Deneyin: En İyi Fiyat Burada!

Buraya Tıkla
DMCA.com Protection Status