Gençleri Güvende Tutmak İçin 5 Facebook Gizlilik Ayarları

Facebook gizlilik ayarları toy gençlerimizi kendilerini tanıtmalarını bekleyen yırtıcılardan korumak için önemli bir önlem. Bu da gençler Facebook’ta eğlenirken onları güvende tutmanız için Facebook Gizlilik Ayarlarını kullanmanızın nedeni. Bu gizlilik ayarları gençleri güvende tutmanıza yarayacak.

Facebook internette zaman harcamak için bir eğlence merkezi. Tüm oyun ve zımbırtılarla gençler orda oyun oynayarak keyifli vakit geçiriyorlar.

Aynı zaman da arkadaşlarıyla iletişim kurarak en son dedikodular hakkında haberdar oluyorlar.

Facebook gibi bir sitede sadece bunların olmadığını biliyoruz. Orada yırtıcılar var ve bizim toy gençlerimizin kendilerini tanıtmalarını bekliyorlar. Bu nedenle biz de gençlerimizi Facebook’ta onlar eğlenirken onları korumak için en iyi yolları bulmalıyız.

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirmeye Başlamadan Önce

Yabancıları gençlerimizden uzak tutmak için Facebook’ta bazı güvenlik ayarları var. Facebook Gizlilik Ayarlarını değiştirmenden önce bazı doğru sayfaları anlamanız gerekli.

Facebook sayfasının en üstün de “Ayarlar” yazan bir link göreceksiniz. Farenizi bu menü üstünde tuttuğunuz da bir menü belirecek. Bu menü de “Gizlilik Ayarları” bölümünü tıklayın.

Artık gençlerimizi korumak için gizlilik ayarlarını değiştirmeye hazırız.

  1. Gencinizin (çocuğunuzun) Profil Bilgilerini Kim Görebilir?

Yabancıların (bir diğer adıyla arkadaş listesinde olmayan kişilerin) profil bilgilerini göremediğinden emin olmak önemli.

Bu birçok konuyu kapsıyor, fotoğraflar, kişisel bilgiler, arkadaş listesi, ve profillerinin içinde bulanabilecek herhangi bir şey için.

Gencinizin (çocuğunuzun) profil güvenlik ayarlarını ayarlamaya başlamak için gizlilik ayarları sayfasından başlayın. Sonra “Profil” linkine tıklayın. Buradan gençlerin güvenlik ayarlarını değiştirebilirsiniz.

En güvenli ayarlar için bütün seçeneklerde “Arkadaşlar” bölümüne izin verin.

  1. Gencinizin (çocuğunuzun) Fotoğraflarını Kim Görebilir?

Gencinizin koyduğu tüm fotoğrafları sakın “Herkesin” görmesine izin vermeyin. Gençler kendi ve arkadaşlarının fotoğraflarını paylaşmayı severler, ama kesinlikle istemeyeceğiniz bir şey onları yırtıcıların görmesidir. Burada gençlerinize kullanmaları için öğretebileceğiniz bir seçeneğiniz olacak veya ara sıra gidin ve bunu kendiniz yapın. Her fotoğrafın kendi ayarları vardır bu yüzden her fotoğraf yükledikten sonra, güvenlik ayarlarını değiştirilmesi gerekecek.

Gencinizin Facebook profilin deki bireysel fotoğraf ayarlarını yapmak için gizlilik ayarları sayfasından başlayın. Ardından, daha önce olduğu gibi “Profil” bağlantısını tıklayın. Sayfayı biraz aşağı kaydırın ve “Fotoğraf Albümleri Gizlilik Ayarlarını Düzenle” yazan bir bağlantı görürsünüz, bu linke tıklayın. Şimdi, gencinizi en güvenli şekilde tutmak için her fotoğraf için gizlilik ayarı olarak “Yalnızca Arkadaş” öğesini seçin.

  1. Çocuğunuzun Kişisel Bilgilerini Kimler Görebilir?

Bunlar, çocuğunuzun IM ekranı adı, e-posta adresi, web sitesi URL’si, adres ve telefon numarası gibi şeylerdir. Herkesin görebileceği bu bilgilerin orada olmasını isteyen hiç kimse yoktur. Buraya girin ve bu Facebook gizlilik ayarını derhal değiştirin.

Facebook gizlilik sayfasından “Profil” e tıklayın.

Bu gizlilik ayarlarını değiştirmek için bu sefer “İletişim Bilgileri” sekmesine tıklayın. Bu sayfadaki tüm güvenlik ayarlarını en güvenli ayar için “Hiç kimse” olarak değiştirin.

  1. Çocuğunuzu Kimler Bulabilir?

Facebook’ta varsayılan bir ayar olan herkes, bir arama yapabilir ve Facebook arama aracını kullanarak başkalarını bulabilir. Bu Facebook gizlilik ayarını değiştirerek, kullanıcıların ilk etapta çocuğunuzun profilini bulamamasını sağlayın. Facebook’un gizlilik sayfasından başlayarak “Arama” yı tıklayın. “Arama Görünürlüğü” yazan yerde “Yalnızca Arkadaş” yazan seçenekleri belirleyin. Ardından, “Genel Arama Listeleme” yazan bölümün altında kutunun işaretli olmadığından emin olun.

Bu ayarlar yalnızca çocuğunuzun arkadaş listesindeki kişilerin onu aramada bulmasını sağlayacaktır.

  1. İnsanlar Çocuğunuzla Nasıl İletişime Geçebilir?

Birisi çocuğunuzun profiliyle karşılaşırsa, bir şekilde onunla iletişime geçmek isteyebilir. Belki arkadaş listesine eklemek veya belki ona bir soru sormak isteyebilir. İnsanların çocuğunuzun profilinde neler görebileceğini kontrol edebilirsiniz.

Facebook’un gizlilik sayfasından başlayarak “Arama” yı tıklayın. Ardından, sayfanın altına doğru ilerleyin. “İnsanlar Sizinle Nasıl İletişim Kurabilir” seçeneğini göreceksiniz. Yabancıların çocuğunuzun fotoğrafını veya arkadaş listesini görmesine izin vermeme seçeneğini seçin. Kişilerin çocuğunuzu arkadaş olarak ekleyebilip ekleyemeyeceğini seçin. En önemlisi, yabancıların çocuğunuzla kesinlikle iletişime geçmesini isteyip istemediğinize karar vermeniz.

Çocuğunuzun Facebook Messenger takip etmek istiyorsanız telefon casus yazılım kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın