Çocuklarınızı Çevrimiçi Dünyada Güvende Tutmanız İçin Temel Klavuzu

Güvenlik bilinci giderek artan bir dünyada, çoğumuz kimlik avına ilişkin temel bilgileri, güçlü şifre parametrelerini, VPN’ler ve şifrelemenin faydalarını biliyoruz. Neden bazen bu kuralları göz ardı etmeyi tercih ediyoruz bir başka soru: önemli olan olanları bilmemiz ve buna uygun kararlar almamız, buysa söz konusu çocuklarımız olduğun da her zaman doğru olmayabiliyor. Güvenlik bilinçli siber vatandaşlar olmamız artık yeterli değil. Çocuklarımızı online güvenlik konusunda eğitene kadar korumalıyız. Burada bazı onları korumanıza yardım edebilecek araçları tanıttık.

Ekran Kilitleri

Bu savunmamızın ilk çizgisi öyleyse konuşalım. Eğer çocuğunuzun denetimsiz hiçbir şeye ulaşmasını istemiyorsanız öncelikle onları birkaç kilit ekranıyla örneğin PIN veya TouchID; bu tip önlemler genellikle üst düzey sistemli telefon ve bilgisayarlar için geçerli. Kilit ekranları, dijital teknolojinin gelişmişliğine ve nedensellik ilkesine aşina olmayan evdeki bebekleriniz varsa özellikle yararlıdır. Tuvalet zemininizin fotoğraflarını Facebook profil fotoğrafı olarak bulmak istemiyorsanız (3 yaşındaki çocuğunuzun nezaketen yapmayacağı gerçeği var), akıllı Ekran Kilitleri telefonunuzun “Ekranı Açmak İçin Kaydırın” dan daha iyi bir kilide ihtiyacı var- kilit ekranların cihazlarınızı davetsiz misafirlerin istenmeyen erişimlerinden koruyabileceğinden bahsetmiyorum bile.

Güvenli İşletim Sistemleri

Konu çocuk koruma olduğunda, bu atmanız gereken ikinci adım olmalı. Tabletinizi okul öncesindekine vererek sakinleştirmenizi sağlamak, veya bir eğitim oyunu tanıtmak bu önemli değil. Eğer ulaşmalarına izin veriyorsanız onlara güvenli bir alan oluşturmalısınız. Ebeveynlerimiz “şüpheli” içeriğe ulaşmamızı engellemek için uzaktan kumandayı gizlerlerdi. Bizde bugün aynı korumayı hatta daha iyisini çocuklarımıza güvenli işletim sistemleri olan cihazlar vererek yapabiliriz. Bu uygulamalar çocuklarınız için sadece izin verilen uygulamalar, oyunlar ve dosyalara ulaşmasını sağlar ve bunlar dışındaki her şeyi engeller bu sayede çocuklarımız için güvenli bir alan sağlarlar. Bu önlem, güvenli duvarlı bahçedeki teknolojinin eğitimsel potansiyelinden yararlanabilecek küçük çocuklar için uygundur.

İçerik Filtreleri

Çocuğunuza internete erişme izni verdiğiniz de, uygunsuz içerikle karşılaşmalarını önlemek için önlemler alabilirsiniz. Bazı kişiler bunun sansür olduğunu iddia etse de, çocuklar hala korumasız bir internet ortamında yaşıyorlar, bazı içerikler zararlı ve tehlikeli olabilir. Web üzerinde DSL yönlendiricileri, DNS ve internet proxy hizmetleri ve VPN ayarları gibi içeriği filtrelemek için çeşitli yollar bulunuyor. Size en uygun filtrelemeyi sahip olduğunuz internet bağlantısına, işletim sistemine, engellemek isteyeceğiniz özel içerik ve sitelere göre (daha çok kişisel aşırı koruma toleransına bağlı) seçebilirsiniz.

Ebeveyn Kontrolü Yazılımları

Bu tür programlar daha çok yönlü ve esnek aynı zamanda saygı çerçevesinde ve uygunluğun da. Ebeveyn kontrolleri mobil ve bilgisayar da farklılık gösterir. Mobil sistemlerde koruma araçlarıyla ilgili daha çok terim bulabilirsiniz. iOS işletim sistemi ebeveyn kontrollerinde daha çok seçenek sunar (örneğin belirli programları engelleme ya da tamamen kapatma). Daha gelişmiş olarak ve daha üst düzey bir yazılım size çocuğunuzu izleme işlevselliğini sunar, çocuğunuzun hesaplarının aktivitesini hatta GPS sayesinde fiziksel konumunu (bu işlem sadece mobil cihazlar için geçerlidir). Bu yazılımların birincil odak noktası sınırlama değil şeffaflıktır. Ebeveyn denetimleri, sorumluluk sahibi davranışlar ve çocuğunuzun dijital ayak izi için dikkatli bir yaklaşıma sizi teşvik edebilir. Ebeveynler olarak, daha fazla özgürlük isteyen, ancak yine de dijital dünya da gezinmeye devam etmek isteyen gençleri izlemeyi seçebilirsiniz.

Gizlilik Ayarları

Çocuğunuz yasalara uyan siber vatandaşlar topluluğuna katılmaya yetecek yaşa sahipse, ve çocuklarınıza sosyal ağlara tanıtmayı isterseniz, yapılması gereken ilk şey profilini “özel” olarak belirlemektir. Popüler sosyal ağların çoğunluğu yeni oluşturulan profilleri varsayılan olarak “herkese açık” halde oluşturur. Çocuğunuzun gizlilik ayarlarını, yaşına uygun bir şekilde ve bilgi paylaşımı için konforlu hissedeceğiniz seviyeye göre özelleştirebilirsiniz. Gizlilik ayarları bir kez düzenlendiğinde, hangi içeriğin ne tür olduğunu ve çevrimiçi yayın için uygun olup-olmadığını tartışabilirsiniz. Yetişkinlerin ve çocukların izleyeceği aile kurallarını belirlemeyi düşünün, sosyal medyada onlarla ilgili herhangi bir bilgi göndermeden önce aile üyelerine danışmak gibi, ve evden uzaktayken gönderiler de birbirinizi ifşa etmeyeceğiniz gibi.

En önemlisi, İnternet güvenliği ve gizlilik konuları hakkında bir sohbet etmelisiniz. Çocuklarınızla bildikleriniz ışığında, çevrimiçi aldatmalar ve siber zorbalık, yırtıcılar ve cinsel içerikler hakkında bilgilendirin. Hatırlayın, çocuklarınızı eleştirel düşünen ve farkındalık yaratan bireyler olarak yetiştirmekten daha iyi bir koruma yolu yoktur.

Bir cevap yazın