Çocukları Pop Yıldızı Gibi Davranan Sapıklara Karşı Uyarın

Bir çocuğun güvenliğinden daha önemli bir şey yok. Bu yüzden ebeveynlerin ve büyükannelerin, büyükbabaların onların internette ne yaptıkları hakkında ekstra dikkatli olması gerekiyor. Bu konuda yardımcı olmak ve uyarmak için çocukların kullandığı kısaltmalar ve terimler hakkında bir yazı hazırlamıştık.

Siber zorbalık, çevrimiçi saldırganlar ve hatta internet bağımlılığı riski dikkat etmeniz gereken şeylerden sadece birkaçı. Şimdiyse bazı kötü niyetli kişilerin sahte sosyal medya hesaplarıyla çocukları kandırmaya çalıştığını öğrendik.

Neden çocuklarınızı hemen uyarmanız gerekiyor?

Çocuklar bugünlerde küçük yaşta gittikçe daha fazla akıllı telefon ve internete maruz kalıyor. Dijital tehlikelerle karşılaşma ihtimalleri de yüksek. Şu anda ortaya çıkan tehlikelerden biriyse, saldırganların sahte hesaplar yaratarak çocukların idol olarak gördüğü ünlülerin özel hesapları gibi davranıyor olması.

Polis insanları Justin Bieber veya Harry Styles gibi davranan saldırganlara ait bu tür birçok sahte hesabın keşfedildiği konusunda uyarıyor. Hesapların arkasındaki sapıklar onları takip eden çocuklardan uygunsuz, pornografik tipte fotoğraflar göndermelerini istiyor.

Bu problem o kadar kötüye gidiyor ki Harry Styles’ın kardeşi Gemma hayranları @PrvtHarryStyles Twitter hesabı hakkında uyarmak zorunda kaldı. Sahte hesabın 10.000’den fazla takipçisi vardı; ama artık askıya alınmış durumda.

Komiser Jon Rouse BBC’ye “Dünya genelinden bu kadar çok çocuğun Justin Bieber ile konuştuğunu düşünmesi çok ilginç bir durum, ayrıca Justin Bieber’in onlara yaptıkları şeyi yaptırabiliyor olması da gerçekten çok endişe uyandırıcı. Çocukları güvenli internet kullanımı konusunda eğitme şeklimizin yeniden değerlendirilmesi gerçekten gerekli” diyor.

Anne babaları çocukların kullandığı bir site olan Musical.ly hakkında uyararak devam ediyor. Site kullanıcıların favori müzikleri ile 15 saniyelik video klipleri oluşturmalarına ve çevrimiçi paylaşmalarına imkan tanıyor. Rouse, cinsel saldırganların siteyi çocukları avlamak için kullandığını belirtiyor.

Başına böyle bir olay gelen annelerden biri Musical.ly’de Justin Bieber gibi davranan birinin 8 yaşındaki kızından çıplak fotoğraflarını göndermesini istediğini söylüyor. Bu talihsiz olay yaşanmadan önce kızı Musical.ly’i sadece iki gün kullanmış.

Musical.ly’in temsilcileri MailOnline’ye “Kullanıcılarımızın güvenliğini fazlasıyla ciddiye alıyoruz ve uygulamamızdaki uygunsuz, yasadışı, saldırgan davranışlara sıfır tolerans gösteriyoruz. Kullanıcılarımızdan uygunsuz hareketleri bize bildirmelerini rica ediyoruz” diyerek konu karşısındaki ilgilerini göstermişler.

Çocukları internette nasıl koruyabilirim?

Çocukların kendi akıllı telefon veya tabletleriyle 5 yaşında, hatta daha küçük yaşta tanışmalarıyla onları internette güvende tutmayı öğrenmek çok daha nemli hale geldi. Bunun için bazı öneriler şöyle:

  • Onunla açıkça konuşun – Çocuklarınızı çevrimiçi güvenlik konusunda net şekilde bilgilendirdiğinizde emin olun. Onlara çevrimiçi olmanın getirdiği riskleri öğretin ve bir sorunla karşılaştıklarında sizinle konuşabileceklerini belirtin.

  • Ebeveyn kontrolü ayarlayın – Ebeveyn kontrol seçeneklerinin sunduğu avantajlardan yararlanın. Bu onları uygunsuz çevrimiçi içeriğe ulaşmalarını engellemekte yardımcı olacaktır.

  • Güvenlik yazılımı yükleyin – Güvenlik yazılımıyla çevrimiçi riskleri önleyebilirsiniz.

Çocukları güvende tutmaya, bu yazıyı paylaşarak katkıda bulunmayı lütfen unutmayın.

Bir cevap yazın