Dijital Vatandaşlar Yetiştirmek

Bu kaynaklarla iyi bir dijital vatandaş olmasını çocuklarınıza öğretin.

Eğlence ve öğrenme için internet harika bir ortamdır fakat çevremizdeki dünya gibi, eğer tedbirler alınmazsa tehlikeye yol açabilir. Serbest erişime izin vermek, çocuğunuzu, bilgisayarınızı ve kişisel verinizi riske atar.

 • Olumlu bir şekilde ilgili kalın: Çocuğunuzun kullandığı çevrim içi çevreleri tanıyın ve dikkate alın. Çevrim içi topluluklardaki çocuğunuzun katılımını takdir edin. Uygun olmayan materyallerle karşılaştıkları zaman yapıcı bir şekilde tepki verin. Onu öğretilebilir bir an yapın.
 • Onların iyi tercihlerini destekleyin: Çocuklarınız iyi karar vermede, emniyetli ve güvenli çevrim için davranışlarda yeterlilik sergilediklerinde, onların gelişimsel olarak uygun özerkliklerini ve çevrim içi deneyimlerini genişletin.
 • Bilgisayarı temiz tutun: Emniyet ve güvenlik, otomatik bir şekilde güncellenmeye ayarlanmış bir güvenlik takımı (anti-virüs, casussavar ve güvenlik duvarı) ile bütün ailenin bilgisayarlarının korunmasıyla başlar. İşletim sisteminizi, web tarayıcınızı ve diğer yazılımlarınızı da güncel tutun ve bilgisayar dosyalarını düzenli olarak yedekleyin.
 • Çocuklarınızın kullandığı yazılımların ve web sitelerinin koruma özelliklerini bilin: Bütün ana internet servis sağlayıcılar (ISSler) küçük çocukların çevrim içi deneyimlerini yönetmenize yardım edecek araçlara (ör. uygun web sitelerinin seçimi, çevrim içi geçirdikleri zamanın süresini izleyen ya da onlarla kimin iletişime geçeceğini sınırlayan) sahiptirler ve açılır pencere engelleyicisi gibi diğer güvenlik özelliklerine de sahip olabilirler. Ayrıca, üçüncü parti araçlar bulunabilir. Fakat onların tek çevrim içi olabileceği yer sizin eviniz olmadığını aklınızda tutun.
 • Gizlilik ayarlarını gözden geçirin: Sosyal ağ sitelerindeki, cep telefonlarındaki ve çocuklarınızın kullandığı diğer sosyal araçlardaki mevcut gizlilik ayarlarına bakın. Her bir çocuk için uygun miktarda korumayı sağlayan ayarlara birlikte karar verin.
 • Eleştirel düşünmeyi öğretin: Tehlikesiz ve güvenilir web sitelerini ve diğer dijital içerikleri belirlemesinde ve tıklamada, indirmede, ileti göndermede ve içerik yüklemede tedbirli olmalarında çocuklarınıza yardım edin.
 • Muhtemel sonuçları açıklayın: Çocuklarınızın, internetin kamusal niteliğinin ve risklerinin yanı sıra faydalarını da anlamalarına yardım edin. E-postalar, fotolar veya videolar gibi paylaştıkları herhangi bir dijital bilginin kolaylıkla kopyalanabileceğini, herhangi bir yere yapıştırılabileceğini ve hemen hemen geri almanın imkansız olduğunu bildiklerinden emin olun. Çocukların itibarlarına, arkadaşlıklarına ve gelecek beklentilerine zarar verebilen şeyler elektronik ortamda paylaşılmaması gerekir.
 • İyi dijital vatandaşlar olmalarına yardım edin: Başkaları hakkında olası utandırıcı ya da zararlı hiçbir şeyi paylaşmamasını, arkadaşlarının ve ailesinin kişisel bilgilerine saygı duyarak iyi “dijital arkadaşlar” olmasını çocuğunuza hatırlatın.
 • Yalnızca “hayır” demek nadiren çalışır: Çevrim içi “tanıştığı” insanlarla güvenli bir şekilde nasıl etkileşim halinde olacağını çocuğunuza öğretin. Yalnızca çevrim içi tanıdıklarla şahsen temas kurulmaması daha uygun olmasına rağmen, genç insanlar bu kurala daima uymayabilirler. Öyleyse güvenli şartları en üst seviyeye çıkartmak için konuşun: sadece iyi aydınlatılmış halka açık yerlerde buluşmak, daima en az bir arkadaşı almak, zamanı, yeri ve tanıdığın iletişim bilgilerini (en azından bir ismi ve cep telefonu numarası) içeren yaptıkları her planı güvenilen bir yetişkine anlatmak. Yeni arkadaşlarıyla kişisel bilgileri paylaşmayı sınırlamalarını onlara hatırlatın.
 • Sorunların üstesinden gelmeleri için güven kazanmalarını sağlayın: Çocuklarınız, zorbalık, istenmeyen temas ya da zararlı yorumlar gibi çevrim içi durumlarla baş edebilirler. Problemler ortaya çıktığı zaman, güvenilen bir yetişkinle konuşmak, misilleme yapmamak, şahısla sakin bir şekilde konuşmak, şahsı engellemek ya da bir şikayet yazmak gibi taktikler üzerinde onlarla çalışın. Eğer taktik başarısız olursa, atılacak adımlarda anlaşın.
 • Dijital liderler” olması için çocuklarınızı cesaretleriniz: Kullandıkları bütün teknolojinin emniyet ve güvenlik tekniklerini iyi öğrendiklerini kesinleştirmelerine yardım edin. Çevrim içi topluluklarda olumlu ve güvenli katılımlarını destekleyin. Amaçlarını başarmaları için başkalarına yardım etmelerine cesaretlendirin. Eğer arkadaşları kötü tercihler yapıyor ve zarar görüyorlarsa onlara yardım etmesi için ısrar edin.

Top 10 Telefon Casus için tıklayın.

Bir cevap yazın